Podstawowe błędy w treningu
- Pomijanie rozgrzewki
Wykonując treningi bardzo często popełniamy szereg błędów, których nawet nie zauważamy, a które znacząco obniżają efektywność ćwiczeń. Nawet jeśli będziesz trenować naprawdę intensywnie to bez właściwej techniki nie jesteś w stanie uzyskać spodziewanych skutków, bo z jednej strony w zły sposób będziesz obciążać mięśnie, a z drugiej nie będą one miały czasu na regenerację. Takie nieprawidłowości mogą wręcz przekreślić rezultaty długich treningów. Wszystko to wynika zazwyczaj z niewiedzy na temat budowania mięśni. Sprawdź więc, jakie błędy najczęściej popełniają osoby regularnie trenujące.
Najczęstszym błędem u osób trenujących, w szczególności tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z siłownią, jest pomijanie pierwszego etapu, czyli rozgrzewki. Jest to bardzo ryzykowne, ponieważ nierozgrzane mięśnie są znacznie bardziej narażone na wszelkie kontuzje. Rozgrzewka ma za zadanie przygotować organizm do intensywnego wysiłku oraz zwiększyć wydolność, dzięki czemu można uzyskać lepsze wyniki sportowe. Ile powinien trwać ten etap treningu? Wystarczające będzie 10 minut, kiedy to rozgrzejemy każdą partię ciała, ze szczególnym naciskiem na stawy biodrowe, skokowe, kolanowe, barkowe oraz szyjne.
- Zbyt duże obciążenie
Podczas wykonywania treningu siłowego najistotniejsze jest to, aby dobrać właściwą wagę obciążników nie tylko przy podnoszeniu wolnych ciężarów, ale także przy używaniu maszyn. Najlepiej jest, kiedy obciążenie początkowo było jak najmniejsze, by nie przeciążyć mięśni i nie nabawić się kontuzji. Zbyt duży ciężar może nadwyrężyć mięśnie, w wyniku czego szybko zabraknie nam sił do dalszych ćwiczeń. Lepiej jest wybrać mniejsze obciążenie i wykonać więcej powtórzeń aniżeli odwrotnie. Stopniowo będzie zwiększać wagę ciężaru, ale pamiętaj, że do wszystkiego potrzeba czasu.

- Za duża liczba powtórzeń
Często myślimy, że im dłuższy trening, tym szybciej przyjdą rezultaty. W rzeczywistości jest jednak inaczej. Intensywność ćwiczeń musi być odpowiednio dostosowana do tego, jakie możliwości i doświadczenia ma dana osoba. Należy więc robić tyle powtórzeń, by w pewien sposób się zmęczyć, ale być w stanie wyjść z siłowni o własnych siłach. Jeśli na początek zbytnio się wyczerpiesz to możesz doprowadzić do przetrenowania, co poskutkuje zakwasami, bólem i niechęcią do dalszych treningów. Warto skupić się raczej na prawidłowej technice wykonywania ćwiczeń zamiast na biciu rekordów.
- Brak przerw między treningami
Codzienny trening siłowy wcale nie musi dawać idealnych efektów. Dlaczego? Ponieważ mięśnie potrzebują przynajmniej jednego dnia przerwy, aby móc się zregenerować. To pozwala na ich wzrost. W związku z tym powinieneś przynajmniej raz w tygodniu zrobić sobie przerwę od treningów. Co ważne, trening cardio możesz wykonywać codziennie, gdyż tutaj nie obciążasz mięśni aż tak mocno.
- Brak systematyczności
Robienie przerw między treningami nie równa się zaprzestaniu treningów na kilka dni. Oczekiwane rezultaty osiągniesz wyłącznie, gdy będziesz w tym systematyczny. Umiarkowany, dostosowany do Twoich potrzeb trening wykonywany trzy razy w tygodniu będzie optymalny i jest w stanie dać większe efekty aniżeli jednorazowe, intensywne ćwiczenia powodujące ból przez kilka dni.
- Koncentracja na jednej partii ciała
Do prawidłowego rozwoju mięśni konieczne jest, aby stale dostawały one nowe bodźce. Jeśli przyzwyczają się one do stałych ćwiczeń, w pewnym momencie przestaną się męczyć i wzrastać. Poza tym wykonywanie treningów na różne partie ciała umożliwia uzyskanie symetrycznie, dobrze wyglądającej sylwetki.
- Brak planu treningowego
Ustanowienie sobie planu treningowego pomoże Ci zachować konsekwencję oraz regularność ćwiczeń. Dzięki temu osiągniesz lepsze rezultaty. Poza tym wiedząc, co będziesz wykonywać w kolejnym ćwiczeniu czy następnego dnia, łatwiej będzie Ci złapać motywację do dalszego działania. Wykonywanie wyłącznie przypadkowych ćwiczeń w kompletnie zróżnicowanej licznie powtórzeń nie pozwoli Ci zbudować mięśni ani zrzucić zbędnych kilogramów. Każdy mięsień należy odpowiednio zmęczyć (ale nie przemęczyć!). Dodatkowo taki plan treningowy zapobiega monotonni.