Sekcja kulturystyki i podnoszenia ciężarów

Kluby sportowe z reguły oferują dość zróżnicowane zajęcia, które pozwalają nie tylko poprawić wygląd sylwetki, ale także pomagają uczyć się prawidłowej techniki wykonywania ćwiczeń. Dużą popularnością cieszą się tu sekcje kulturystyki i podnoszenia ciężarów.

Czym jest kulturystyka?

Jest to dyscyplina sportu, która polega na kształtowaniu sylwetki w wyniku hipertrofii mięśni szkieletowych poprzez wykonywanie ćwiczeń fizycznych z obciążeniem. Jednocześnie mamy tu do czynienia z możliwie maksymalnym zredukowaniem ilości tkanki tłuszczowej podskórnej po to, by jak najlepiej uwidocznić mięśnie. Kulturystykę podzielić można na kilka grup:

  • Kulturystyka naturalna – obowiązuje tu bezwzględny zakaz stosowania wszelkich nielegalnych środków dopingujących, w tym sterydów anaboliczno-androgennych, insuliny, hormonów wzrostu czy diuretyków.
  • Kulturystka ekstremalna – celem jest tu uzyskanie możliwie maksymalnej masy mięśniowej, a zawodnicy dzieleni są na kategorie wiekowe
  • Kulturystyka klasyczna – istnieje tu nie tylko podział na kategorie wiekowe, ale także na zakres wagi i wzrost zawodnika

Z kolei podnoszenie ciężarów jest bardzo popularną dyscypliną sportową, w której liczy się siłę, taktyka i technika wykonywania ćwiczeń. Stosuje się tu dwie techniki: rwanie oraz podrzut. Poprzez rwanie rozumiemy unoszenie sztangi z pomostu ponad głowę aż do pewnego wyprostu rąk oraz przytrzymanie jej. W tym przypadku trzyma się sztangę w tak zwanych szerokim uchwycie. Natomiast podrzut jest to bój, podczas którego zawodnik podnosi sztangę najpierw na klatkę piersiową, później zaś wybija górę, czyli unosi sztangę ponad głowę.

W wielu klubach sportowych dowiesz się, jak prawidłowo stosować techniki wykonywania treningów kulturystycznych oraz podnoszenia ciężarów. Dzięki temu zyskasz umiejętność, która pozwoli Ci nawet na startowanie w zawodach.

Co znajduje się w ofercie klubów?

Między innymi wszelkie treningi grupowe, które wykonywane są pod okiem wykwalifikowanego trenera, dbającego o bezpieczeństwo wszystkich uczestników, by zapobiec ryzyku kontuzji. Poza tym możliwe są także indywidualne plany treningowe oraz dietetyczne. Należenie do sekcji umożliwia uczęszczanie na tego typu zajęcia przez cały okres, choć najistotniejsze jest to na początku, by załapać wszystkie zasady i nauczyć się właściwej techniki.

Jakie istnieją zalety przynależności do sekcji kulturystycznej i podnoszenia ciężarów?

Korzyści jest tu mnóstwo, zwłaszcza dla pasjonatów, którzy chcą zajmować się tymi sportami na co dzień i pragną doskonalić swoje umiejętności. Do zalet zaliczyć można nieustanną motywację grupy, która sprawia, że nie chcemy rezygnować chociażby przez wzgląd na honor i która stale wspiera się w osiąganiu celów. Poza tym jest to idealny i w zasadzie jedyny sposób na nauczenie się prawidłowej techniki wykonywania ćwiczeń, co eliminuje niebezpieczeństwo wszelkich kontuzji i umożliwia odpowiedni rozwój w tym kierunku. Jako członek sekcji kulturystyki i podnoszenia ciężarów masz również możliwość ciągłej konsultacji  treningowo-dietetycznych. Dla wielu osób znaczenie będzie mieć też cena. W przypadku tego typu treningów w ramach sekcji koszt jest niższy aniżeli indywidualne karnety.

Zasady działania sekcji kulturystycznej i podnoszenia ciężarów

Sekcja kulturystyczna i podnoszenia ciężarów działa zazwyczaj od 2 do 4 razy w tygodniu, przy czym decyduje o tym wielkość grupy oraz dyspozycyjność względem planu przygotowanego przez trenera. Spotkania nastawione są na poprawianie wyglądu sylwetki i kondycji, a także na rozwijanie się w swojej pasji. Trenerzy dbają między innymi o właściwą stabilizację kręgosłupa i całego ciała, by nadmiernie go nie obciążyć, gdyż mogłoby to prowadzić do groźnych konsekwencji.